Zweryfikowane centrum medyczne

Nowoczesne centrum medyczne
Zachorowalność na depresję w Polsce z każdym rokiem rośnie. Jest to nieprawdopodobnie niebezpieczna choroba, która zaburza codzienne funkcjonowanie i odpowiada za sporą część absencji w pracy.
Jak rozpoznać depresję?
Depresja to choroba, o której społeczeństwo ciągle wie bardzo niedużo.



Przez lata uważana była za problem wstydliwy, przez co wielu pacjentów za późno odwiedzało specjalistyczne poradnie. Także aktualnie najczęściej czyniony jest ten błąd, że depresja jest leczona przez lekarza rodzinnego, który może nie mieć dostatecznej wiedzy na temat obecnej farmakologii psychiatrycznej. Główne objawy depresji to obniżony nastrój, płaczliwość, brak apetytu, wczesne budzenie się, kłopoty z koncentracją, utrata energii życiowej. Jeśli stan obniżonego nastroju u danej osoby utrzymuje się przez okres dłuższy niż dwa tygodnie to znak, że powinna ona odwiedzić przychodnię, gdzie przyjmują lekarze profesjonaliści. To właśnie lekarz psychiatra jest fachowcem, który może specjalistycznie zająć się depresją. Warto do lekarza zgłaszać się jak najszybciej, bo leki antydepresyjne są tak skonstruowane, że działają dopiero po kilku tygodniach.
Jak leczy się depresję?
Lekarz psychiatra po przeprowadzeniu wywiadu zleca odpowiednie leczenie. Zwykle przepisuje leki antydepresyjne a także wspomagająco leki o działaniu uspokajającym i nasennym. Nie należy obawiać się leków antydepresyjnych gdyż nie zaburzają one normalnego funkcjonowania, chory zazwyczaj może pracować i uczyć się w czasie ich przyjmowania. Lekarze psychiatrzy na oddział szpitalny kierują pacjentów wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, gdy depresja jest już bardzo zaawansowana.

Więcej: gastroskopia kraków.